چوب‌ها و قارچ و خزه

WOODS AND MOSSES

نت‌های چوبی دارای خصوصیتی انعطاف‌پذیر و همین‌طور قابل اتکا هستند. برخی از عطارهای خلاق و توانا برای نت‌های پایه و نیز تقویت و نیرو بخشیدن به ترکیبات و نت‌های دیگر بر اساس شناختی که از رایحه‌ها و نت‌های عطری دارند از نت‌های چوبی استفاده می‌کند. یکی از با ارزش‌ترین نت‌های چوبی که می‌تواند در نت‌های ابتدایی و میانی مورد استفاده قرار گیرد چوب معطر رز (rosewood) است.

رایحه‌های چوبی تعداد زیادی رایحه را در بر می‌گیرد که از چوب درختان مختلف استخراج می‌شود. برخی از آن‌ها می‌توانند رایحه‌هایی شبیه بوی قیر و مواد کربی داشته باشند. برای مثال چوب گایاک، برخی دیگر دارای رایحه‌هایی تند و تیز هستند که بویی شبیه مدادهای تازه تراشیده شده می‌دهند برای مثال چوب سرو، برخی دیگر رایحه‌ای خامه‌ای شیری و بسیار شامه‌نواز و ملایم دارند مثل چوب صندل.

بعضی از نت‌های چوبی هستند که بسیار منحصر به فردند و می‌توانند کل ترکیب عطر را تحت تأثیر خود قرار دهند نظیر چوب آگار/عود که اگر ترجیحاً از درخت آکویلاریا که دچار نوعی از آفت قارچی شده باشد به دست آید، بسیار قوی بوده و مرکب است از چند رایحه نظیر فندقی، چوبی، کهنگی و حتی مقداری رایحه کافوری. تصور کنید که چگونه کاج یا صنوبر ما را به یاد فصل های خاصی می‌اندازد. برخی از نت‌های چوبی به روش‌های طبیعی تهیه می‌گردند برای مثال خیساندن تراشه‌های چوب و سپس تقطیر آن، بعضی از نت‌های چوبی دیگر به شیوه‌های مصنوعی و در لابراتوار تهیه می‌شوند که دلایل این امر شامل ماندگاری، بهره‌بری و نیز ایمنی می‌باشد.

وتیور و پچولی استثناهای جالبی در گروه نت‌های چوبی هستند، وتیور در واقع علفی است با ریشه‌هایی که دارای سیستم پیچیده‌ای هستند و پچولی از برگ‌های نوعی بوته شرقی بدست می‌آید ولی از نظر گروه‌بندی در گروه رایحه‌های چوبی قرار می‌گیرد.

نت‌های چوبی نقش برجسته و شاخصی در عطرهای مردانه دارند که این امر بیشتر به خاطر تصوری از تنومندی و ستبر بودن درختان است که به ذهن القا می‌شود و کمتر به خاطر رایحه آن‌ها. در عین حال نت‌های چوبی به خاطر رایحه‌های قابل انعطافی که دارند نقش اساسی در اجزاء و ترکیبات عطرهای زنانه دارند. درواقع به ندرت عطرهایی می‌توان یافت که حداقل از یک نت چوبی در ترکیب آن‌ها استفاده نشده باشد.

قارچ‌ها شامل زیرگروهی از رایحه‌های چوبی هستند که دارای ارگانیسم انگلی می‌باشند که به صورت سنگ بر روی درختان می‌رویند برای مثال خزه بلوطی با نام علمی (Evernia Punastri) و خزه اسپانیانی با نام علمی (Evernia Furfuracea). رایحه گروه قارچ‌ها غیرقابل جایگزینی هستند به همین خاطر صنایع عطرسازی تلاش‌های زیادی کرده‌اند تا ملکول‌هایی با روایح مشابه را تولید کنند و در زمان کنونی مواد خام و اولیه این گروه از طرف سازمان جهانی عطر (IFRA) برای حفظ محیط زیست به صورت جیره‌بندی درآمده است.

قارچ‌ها دارای رایحه‌ای جوهری تلخ هستند همراه با یک حس عمیق هشیاری‌دهنده آن‌ها دارای حس سبزی تیره‌فام همراه با رایحه دشت‌های بی‌انتهای پاییزی هستند به همین خاطر این نت‌ها به عنوان پشتیبانی با شکوه در خانواده عطرهای Chypre و خزه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین طور خزه بلوط که یکی از پایه‌های سه گانه هماهنگ‌کننده در اسکلت اصلی این دو گروه رایحه‌ای است. این گروه رایحه‌ای (قارچ‌ها) دارای خواصی زمینی، متشخص، درون‌گرا همراه با احساساتی تاریک و مرموز کیفیتی متمایز به عطرها می‌دهد.

 

خرید عطر با رایحه دلخواه