مشک، عنبر و رایحه‌های حیوانی

MUSK, AMBER, ANIMALIC SMELLS

اصطلاح "حیوانی" بیان ‌کننده هر دو مفهوم مواد خام طبیعی و واقعی و همچنین تداعی‌گر نت‌های فانتزی و ساختگی (که به روش‌های مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می‌شوند هستند) این نت‌ها عیناً یادآور رایحه‌هایی از حیوانات چه آن‌هایی که در طبیعت هستند و یا موجودات خیالی می‌باشند و تحریک‌کننده غرایز طبیعی مشترک در انسان و حیوان و قدرت و نیروهای غریزی نهفته در آن است.

نت‌های حیوانی

در عطاری قدیم نت‌های حیوانی به صورت سنتی از مشک آهو، سگ آبی، عنبر سائل و گربه زباد استخراج می‌شده است. ولی امروزه به خاطر رعایت رفتارهای اخلاقی و انسانی در مواجهه با موجودات زنده و حیوانات و نیز حفظ حیات وحش، روش‌های سنتی منسوخ شده‌اند و جایگزین‌هایی با روش‌های مصنوعی و آزمایشگاه پیدا کرده‌اند.

عنبر

عنبر ماده ای است که از نهنگ همین نام به دست می آید. عنبر به خاطر روش تهیه بی خشونت آن که به طور طبیعی از اسپرم نهنگ عنبر تهیه می ‌شود، ولی با توجه به کمیاب بودن و قیمت بسیار گران این ماده در بیشتر مواقع آن را به روش‌های مصنوعی تکثیر می‌ کنند رایحه استاندارد آن را بدست می آورند.

مشک

مشک به صورت ویژه به صدها طریقه مختلف در لابراتور تولید می‌شود که محصول این فرآیندها تفاوت‌های اندکی دارد برای مثال (Habanolid و Galaxolide و Allyl Amyl Glyco Lete و Elhyl Bressy Late) برخی از موارد نت‌های حیوانی به صورت غیرمستقیم و روش‌هایی که هیچ آسیبی بر حیوانات نداشته باشد از آن‌ها به دست می‌آیند را استخراج می‌کنند برای مثال نوعی خرگوش کوهی وجود دارد که از فضولات سخت‌شده آن در صنایع عطرسازی استفاده می‌شود، موهای خیسانده‌شده بز، صدف‌های دریایی کباب شده و موم زنبور عسل . از برخی از گیاهان نظیر سنبل ختایی و مشک اند (Amberette) نیز می‌توان رایحه‌های عطری حیوانی، مانند مشک را به دست آورد.

نت‌های فانتزی

صنایع عطرسازی توانسته است نت‌های فانتزی را از ترکیبات خلاقانه عناصر مختلف به دست بیاورد که یادآور رایحه‌هایی از محیط زندگی و نیز بعضی از حیوانات هستند مانند شیر، خاوریار، ستاره ماهی، راسو، بیکن، رایحه باربیکیویی، چرم، جیر و....

 

خرید عطر با رایحه دلخواه