رایحه مرکبات

CITRUS SMELLS

بیشتر مواقع رایحه مرکبات در عطرسازی برای ما یادآور رایحه‌های مدیترانه‌ای هستند. این نوع میوه‌ها یا مواد اولیه و خام این رایحه‌ها (به ویژه verbena و lemongrass) جزء قدیمی‌ترین ترکیبات در صنایع عطرسازی هستند. بعدها با پیشرفت این صنعت، از میوه‌هایی مانند پوملو (دارابی)، گریب فروت، یوزو و هاساکو (نام میوه‌ای از خانواده مرکبات که در آسیای شرقی می‌رویند) نیز به عنوان رایحه مرکبات در عطرسازی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. طبیعت رایحه مرکبات در بیشتر مواقع شامل بوهای خنک هستند که در ذات خود بیانگر تازگی می‌باشند. Petitgrain یک استثنا است که طی فرآیند تقطیر از شاخه‌ها و برگ‌های درخت پرتغال تلخ استخراج می‌شود.

مرکبات عطرها را سرشار از تازگی و شادابی می‌کنند، در نت‌های ابتدایی جای می‌گیرند و با استشمام آن‌ها حس لذت و نشاط به ما دست می‌دهد و باعث سبکی روح و روان می‌شوند و احساس مثبت اندیشی و درخشش همراه با طراوت و پاکیزگی با خود به همراه می‌آورد.

ترنج (Bergamot) مکمل اصلی در فرمولاسیون ادکلن‌های کلاسیک است. رایحه مرکبات یک همراهی کلاسیک با نت‌های قوی‌تر هم‌چون صمغ‌ها و گل‌ها در عطرهای شرقی دارند و نیز ترکیبات خوبی را با نت‌های میوه‌ای برقرار می‌کنند، شیرینی آن‌ها را ملایم و رایحه ترشی به آن‌ها می‌افزایند.

 

خرید عطر با رایحه دلخواه