گل‌ها

FLOWERS

همانطور که از اسم این گروه نت‌های عطری پیدا است رایحه آن‌ها از عطر گل‌ها و شکوفه‌ها بدست می‌آید که سرشار از ظرافت هستند. از بوی موز که در رایحه ابتدایی گل یلنگ یلنگ احساس می‌شود تا رایحه ظریفی از شراب که از رزهای تازه به مشام می‌رسد، بوی بادام که رایحه شاخصی از آفتابگردان است تا بوی کافور که در کنار عطر گل‌های مریم تازه چیده شده حس می ‌شود و نیز عطر زردآلو مانند گل اسمانتوس (از راسته نعنا سانان) و رایحه لیمویی گل مگنولیا و حالت کاراملی گل اسطوخودوس. گل‌ها می‌توانند جنبه‌ ای غافل‌ گیر‌کننده داشته باشند که همواره نه تنها حشرات بلکه انسان‌ها را نیز مجذوب خود کنند.

استخراج گل ها برای عطرگیری

بیشتر گل‌ ها به صورت طبیعی در عطرسازی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. رز و یاس که اسانس‌هایی ارزشمند و غیر قابل قیاس دارند با تکنیک‌های مختلفی عصاره‌ گیری می‌شوند (روش استخراج مایع که تکنیکی برای جداسازی دو یا چند فاز مایع از یکدیگر است، عطرگیری به وسیله روغن‌های جاذب، تقطیر) از دیگر گل‌های طبیعی نیز پس از چیدن، عصاره استخراج می ‌شود گل‌هایی مانند: گل مریم، اسطوخودوس، اسمانتوس، گل پایا (Immortelle)، یلنگ یلنگ، گل همیشه بهار (Marigold).

از دیگر گل‌ها نمی ‌توان عصاره معطری که در هسته آن‌ها قرار دارد را استخراج کرد زیرا که مقدار آن به حدی کم است که باید در آزمایشگاه ها مورد تکثیر قرار گیرد گل‌ هایی مانند: لوتوس یا گل مرداب، بنفشه، نیلوفر آبی در این دسته قرار دارند ولی این فرآیند بسیار پرهزینه و محصول آن بسیار کم است. به همین خاطر تنها برندهای نیش و هنری توانایی استفاده از این اسانس ها را دارند.

اسانس گل‌هایی که نامشان در زیر می‌آید معمولاً در آزمایشگاه و با روش تولید مولکول‌های مصنوعی تولید می‌‌شوند: فریزیا (از خانواده زنبق)، Peony (آفتاب پرست)، بنفشه (در بیشتر مواقع)، گل نرگس وحشی، سنبل و...

نت های گلی

رایحه‌های گلی تداعی ‌گر حالتی رمانتیک و اغلب زنانه در ترکیب عطرها هستند و همچنین مکمل احساس زیبایی طبیعی که از استشمام معطر نشئت می ‌گیرند. هم چنین این نوع رایحه، برای دوستداران و طرفداران روایح زود گذر نت‌های ابتدایی، در جایی که همه چیز در میان نقش و نگارها و در جایگاه خود قرار می‌ گیرند تلطیف ‌گر سنگینی عناصر سخت ‌تر مانند: رزین‌ها و صمغ‌ها هستند و اگر ما به خواص درمانی عطرها معتقد باشیم این رایحه‌ها تسهیل ‌کننده رابطه ما با طبیعت و همچنین تعالی روحی می‌‌شوند.

به طور مشخص گل‌ها نقش مهمی در خانواده عطرهای گلی بازی می‌کنند و همچنین آن‌ها به نوعی سازمان‌دهنده تبدیل کلیه ترکیب عطرها از یک نوع به نوع دیگر هستند. از سبک‌ترین ادکلن‌ها تا باشکوه ‌ترین عطرهای شرقی و حتی در برخی از کلن‌های مردانه. هم‌چنین نت‌های گلی نقش جذابی در عطرهایی با رایحه‌های گل بو اورینتال دارند و در میان ترکیباتی با ریشه غربی به وضوح می‌درخشند.

 

خرید عطر با رایحه دلخواه