میوه‌ها، سبزیجات و مغزها

FRUITS, VEGETABLES AND NUTS

نت‌های میوه‌ای در ورای نت‌های مرکباتی (که دارای جایگاه خاص خود هستند) در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و فراگیر شده‌اند که آن ها را لایق داشتن گروهی مختص به خودشان کرده است . نت‌های سبزیجاتی بیشتر غیر معقول هستند. حتی گاهی به نظر شعبده می‌آیند برای مثال نت شلغم که آن را از ساقه‌های زیرزمینی شلغم به دست می‌آورند.

به طور کلی میو‌ها و سبزیجات نسبت به فرایند تقطیر و عصاره‌گیری مقاوم هستند که این امر ناشی از درصد بسیار بالای آب در ساختار طبیعی آن‌ها است و همچنین به عنوان نت‌هایی ماندگار در ساختار عطر به حساب می‌آیند. محدوده تأثیر این نت‌ها از حس تازگی تا شیرینی و نیز رایحه‌هایی مثل کهنگی و قدیمی بودن و رازآلودگی را در خود دارند.

میوه‌ها و سبزیجات احساساتی پیچیده و در حین حال ظریف و با طراوت را در عطرها به وجود می‌آورند. رایحه‌های میوه‌ای از سال 2000 به بعد در گروه میوه‌ای گلی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، این در حالی است که رایحه هلو و آلو ترکیب اصلی و پایه‌ای برای عطرهای کلاسیک (مانند Pesicol معروف) بوده است و برای تهیه بسیاری از عطرهای شاخص نیمه اول قرن بیستم از آن‌ها استفاده می‌شده است. بادام جزء معروف‌ترین مغزها در صنایع عطرسازی است، بادام زمینی (که در Bois Farien از لآرتیزان)، فندق (در عطرهای Praline de Santal از Pierre Guillaume و Mechant Loup از لآرتیزان) در واقع همه این نت‌ها بازسازی شده‌اند.

رایحه دانه‌ها و میوه‌های مغزدار در عطرها می‌توانند نقطه اتکایی باشند برای ترکیباتی اثیری یا زمینی مثل وتیور که نمونه آن را می‌توان در Vetiver tonka از هرمس یافت.

 

خرید عطر با رایحه دلخواه